Koji su sve izvori prava EU? Kako se primenjuju Uredbe, Direktive i Odluke? Šta podrazumeva princip nadređenosti evropskog prava? Koja je uloga Suda Evropske unije, a koja nacionalnih sudova i zašto je važan dijalog između sudova?
Ovo su bile neke od uvodnih tema radionica o pravosudnoj saradnji u građanskim i trgovačkim stvarima, namenjenih sudijama i državnim službenicima Ministarstva pravde, koje je projekat Pravna podrška pregovorima, u saradnji sa Pravosudnom akademijom organizovao u Beogradu i Nišu, 22. i 23. novembra.
Eksperti projekta, Senka Orlić-Zaninović i Nevenka Baran su učesnicima predstavile zadatke Evropske pravosudne mreže u građanskim i trgovačkim stvarima, kao i načine kojima mreža olakšava pravosudnu i pravnu saradnju država članica i pruža podršku lokalnim sudovima u prekograničnim predmetima koji se odnose na poslovne, potrošačke ili radne sporove, kao i na razvod braka, starateljstvo nad decom i nasleđivanje.
Osim toga, učesnicima su govorile o tome kako se može poboljšati i ubrzati slanje sudskih i vansudskih pismena u građanskim ili trgovačkim stvarima, kao i na koji način Uredba 1206/2001 pojednostavljuje i ubrzava saradnju među sudovima u izvođenju dokaza u građanskim ili trgovačkim stvarima.
Pravne tekovine koje se odnose na pravosudnu saradnju u građanskim i trgovinskim stvarima su među najkompleksnijim oblastima i regulisane su, uglavnom, uredbama koje se direktno primjenjuju u zemljama članicama EU.
Prezentacije sa radionice možete preuzeti u nastavku:
- Part I: Basic principles of the EU civil law and the jurisprudence of the Court of the European Union
- Part II: Court of the European Union
- Part II: Judicial cooperation in civil and commercial matters
- Part III: Regulation 1393/2007 on the service in the Member States of judicial and extrajudicial documents in civil or commercial matters
- Part IV: Council Regulation 1206/2001 on cooperation between the courts of the Member States in the taking of evidence in civil or commercial matters