Podrška u okviru Poglavlja 13 o ribarstvu

inspection-and-control-in-f.jpg

Srbija je otvorila Poglavlje 13 o ribarstvu u pristupnim pregovorima sa EU u junu 2018. godine. Da bi se podstakao dalji napredak u ovoj oblasti, pružena je podrška Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede od marta do juna 2018. godine u usklađivanju nacionalnog zakonodavstva sa pravnim tekovinama EU.

Nacrt novog Pravilnika o standardima za stavljanje u promet, deklaraciji i obeležavanju proizvoda od ribe i akvakulture omogućava proizvođačima i kontrolnim organima da prate proizvode od ribe i akvakulture od ulova do potrošača, u skladu sa Uredbama EU br. 1224/2009, br. 2406/96 i br. 1379/2013.

Pripremljena su još dva nacrta Pravilnika, kojima se usklađuje nacionalno zakonodavstvo sa Uredbom (EEZ) br. 1536/1992 o utvrđivanju zajedničkih tržišnih standarda za konzerviranu tunu i bonito, i sa Uredbom (EEZ) br. 2136/1989 o zajedničkih tržišnih standarda za sardina i proizvode od sardine.

Takođe je pripremljeno nekoliko izmena i dopuna nacrta Zakona o strukturnoj podršci i organizaciji tržišta u ribarstvu, kako bi se detaljnije obuhvatio segment informisanja potrošača i postavile osnove za procedure inspektora i sankcije, a u skladu sa Uredbom br. 1379/2013.

Pošto je Srbija kontinentalna država, inspekcija i kontrola treba da budu fokusirani na proizvode od ribe i akvakulture na tržištu, u maloprodaji, restoranima, kao i na fabrike za preradu, transport, uvoz-izvoz, farme i slatkovodno ribarstvo. Zato je za Ministarstvo i inspektore pripremljen Praktični vodič za kontrolu proizvoda od ribe i akvakulture na tržištu, u skladu sa pravilima Zajedničke ribarske politike

Imajući u vidu da je većina proizvoda namenjena izvozu i da su zakonski zahtevi EU manje strogi od nacionalnih, novi pravilnici, koje je pripremila ekspert projekta Pravna podrška pregovorima Mirta Novak, veoma su korisni za srpsku industriju za preradu ribe. Proizvođači će znati koje informacije o proizvodu treba da dobiju, a istovremeno i koje informacije treba da pruže sledećem operateru, što će doprineti smanjenju troškova i boljoj tržišnoj poziciji srpskih proizvođača.