Ka stabilnijem finansijskom tržištu

poglavlje9-01.jpg

Poglavlje 9  – Finansijske usluge, jedno je od tri pregovaračka poglavlja koja bi Srbija trebalo da otvori u junu. Regulativa EU u oblasti finansijskih usluga, koja se odnosi na banke, tržište kapitala, investicione fondove – oblasti koji sve više imaju međunarodni karakter i sve su više digitalizovane, bile su tema brifinga za novinare „Na putu ka EU – Poglavlje 9“ koji su organizovali EU info centar i projekat Pravna podrška pregovorima (PLAC II) 14. marta.

Usklađivanjem sa EU propisima u okviru ovog poglavlja, Srbija će unaprediti finansijski sistem, poboljšati položaj učesnika na tržištu i korisnika usluga, unaprediti zaštitu potrošača i obezbediti raznovrsniju ponudu usluga na finansijskom tržištu.

Radica Nusdorfer, šef sektora za evropske integracije Delegacije Evropske unije u Srbiji rekla je da Poglavlje 9 obuhvata kompleksna pitanja čiji su cilj sigurnost i efikasnost finansijskog sistema i koja su važna za građane, privrednike, investitore i sve korisnike finansijskih usluga.

Kako bi postigla potpuno usklađivanje sa regulativom EU u oblasti finansijskih usluga, Srbija treba da izmeni dva zakona i donese jedan novi, rekao je Aleksandar Janjušević, v.d. pomoćnika ministra finansija. Reč je o izmenaama Zakona o tržištu kapitala (u delu o tržištu finansijskih instrumenata i zaštiti učesnika na finansijskom tržištu), kao i Zakona o investicionim fondovima. Takođe, treba doneti novi Zakon o alternativnim investicionim fondovima, koji će obezbediti osnove za rad preduzetničkih i sličnih fondova, regulisati izdavanje dozvola i njihov način poslovanja.

Govoreći o MIFID II direktivi, koja je temelj regulative EU na tržištu kapitala, ekspert projekta Pravna podrška pregovorima Pjer Matek je naveo da je njen cilj da poboljša funkcionisanje tržišta kapitala nakon  slabosti koje je otkrila finansijska kriza 2008. godine.

Na području funkcionisanja tržišta, ova Direktiva ima za cilj povećanje transparentnosti trgovanja, sprečavanje zloupotreba tržišta, kao i povećanje konkurencije i kvaliteta usluga. U oblasti zaštite potrošača, Direktiva MIFID II reguliše upravljanje proizvodima, rad nezavisnih investicionih savetnika, usluge upravljanja portfeljom, držanje finansijskih instrumenata i novaca klijenata, strukturisane depozite, davanje informacija o finansijskim proizvodima i uslugama, nagrađivanje zaposlenih.

Uredba MIFIR predviđa da Evropska uprava za obveznice i berze (ESMA) ima pravo da zabrani marketing, distribuciju i prodaju nekih finansijskih instrumenata, kao i određene prakse radi zaštite ulagača i integriteta finansijskog tržišta.

Tatjana Jovanić, iz pregovaračke grupe za poglavlje 9 rekla je da očekuje da EU formuliše četiri ili pet merila za zatvaranje poglavlja 9, na osnovu iskustva Hrvatske i Crne Gore. Očekivano je da se merila odnose na ovlašćenja finansijskih konglomerata, nastavak  sprovođenja Bazel III standarda, kao i na oblast osiguranja. Dodala je da proces pristupanja EU vodi liberalizaciji finansijskog sistema, čime se otvara prostor za razvoj nebankarskih finansijskih institucija, kao što su štedne zadruge i crowdfunding.

Fotografije: Beta / Milan Obradović i projekat Pravna podrška pregovorima

Prezentaciju sa brifinga možete preuzeti u nastavku: