Poglavlje 27: radionica o izdavanju finansijskih garancija za pokriće troškova upravljanja otpadom
U okviru podrške daljoj harmonizaciji nacionalnog zakonodavstva sa pravnim tekovinama Evropske unije i njenoj efikasnoj primeni u oblasti pregovaračkog poglavlja 27, projekat Pravna podrška pregovorima (PLAC III) organizovao je radionicu o pribavljanju finansijskih garancija potrebnih za postupke upravljanja otpadom i prijavljenog prekograničnog kretanja otpada.
Radionica je organizovana 25. februara 2021. godine uz pomoć Ministarstva zaštite životne sredine, koje je i korisnička institucija. PLAC III projekat pružio je podršku u vidu analize relevantnog domaćeg zakonodavstva, procene primera dobre evropske prakse i definisanja predloga za dalju harmonizaciju propisa sa važećim direktivama EU.
Osnovni princip u zaštiti životne sredine u Evropskoj uniji je “zagađivač plaća”. Predvidivo finansiranje zasnovano na tom principu potrebno je za podizanje nivoa investicija u sektoru. Prema izveštajima Evropske komisije, u Srbiji je potreban dalji napredak u transponovanju i primeni Direktive o odgovornosti za štetu prema životnoj sredini (ELD) 2004/35, Okvirne direktive o otpadu 2018/851 i Uredbe o pošiljkama otpada 1013/2006 u oblasti finansijskih garancija, osiguranja i drugih finansijskih instrumenata potrebnih za pokrivanje troškova u upravljanju otpadom i prekograničnom kretanju otpada.
Na radionici, projektni ekspert Marko Ostoich predstavio je uporednu analizu primera evropske prakse. On je rekao da je osnovna ideja da se kroz date finansijske garancije spreči šteta po životnu sredinu, pri čemu se ELD naročito odnosi na tri vrste štete: štetu nanetu zaštićenim vrstama i prirodnim staništima, prema vodama i na kontaminaciju zemljišta. Primena ELD se znatno razlikuje u zemljama članicama EU, i to se odnosi i na oblast finansijskih garancija u upravljanju otpadom gde je to zakonska obaveza u samo osam zemalja. Ostoich je predstavio dva instrumenta – finansijske garancije (koje štite instituciju) i polise osiguranja (koje idu u korist privatne kompanije, odnosno operatera). U Italiji, od 20 regija samo je regija Veneto zakonski definisala kao obavezna oba ta finansijska instrumenta u oblasti upravljanja otpadom.
Projektna ekspertkinja Gordana Petković predstavila je rezultate analize usklađenosti nacionalnog zakonodavstva sa EU zakonima. Zakon upravljanju otpadom ima visok stepen uskađenosti sa zakonodavstvom EU, osim u delu koji se odnosi na zatvaranje postrojenja, za šta je neophodno uvesti izmenu da je za izdavanje dozvole neophodna finansijska garancija. Petković je rekla i da Srbija tek treba da uvede kolektivne šeme proizvođača. Preporuke za punu transpoziciju relevantnih direktiva su da se usvoje amandmani na Zakon o upravljanju otpadom, uredba o finansijskom ili ekvivalentnom osiguranju u oblasti upravljanja otpadom i izmene Pravilnika o obrascu zahteva za izdavanje dozvole za skladištenje, tretman i odlaganje otpada kao i Pravilnika o sadržini i izgledu dozvole za upravljanje otpadom. Kroz PLAC III projekat izrađen je nact amandmana na Zakon o upravljanju otpadom, kao i nacrt uredbi kojima se regulišu finansijske garancije u upravljanju otpadom i u prekograničnom kretanju otpada.
Radionici su prisustvovali predstavnici Ministarstva zaštite životne sredine, Pokrajinskog sekretarijata za urbanizam i zaštitu životne sredine, gradske uprave Grada Beograda, gradske uprave Grada Novog Sada, operatera i predstavnika osiguravajućih kuća.
Naslovna fotografija: Audiovizuelni servis Evropske komisije
Relevantno EU zakonodavstvo:
Foto galerija
Najnovije
Obaveštenje
9. april 2024.
Objavljena četvrta projektna brošura
29. mart 2024.
Održan poslednji sastanak Upravnog odbora projekta
28. mart 2024.
Pregovaračka poglavlja
- Poglavlje 1: Slobodno kretanje roba
- Poglavlje 3: Pravo poslovnog nastanjivanja i sloboda pružanja usluga
- Poglavlje 8: Konkurencija
- Poglavlje 9: Finansijske usluge
- Poglavlje 10: Informaciono društvo i mediji
- Poglavlje 11: Poljoprivreda i ruralni razvoj
- Poglavlje 12: Bezbednost hrane, veterinarska i fitosanitarna politika
- Poglavlje 13: Ribarstvo
- Poglavlje 15: Energetika
- Poglavlje 16: Porezi
- Poglavlje 27: Životna sredina
- Poglavlje 28: Zaštita potrošača i zaštita zdravlja
- Poglavlje 32: Finansijski nadzor
- Poglavlje 33: Finansijske i budžetske odredbe