Poglavlje 12: predlog politike doniranja hrane i prevencije bacanja hrane
Uz podršku PLAC III projekta, izrađen je predlog politike doniranja hrane i sprečavanja bacanja hrane, kao i preporuke za harmonizaciju postojećeg pravnog okvira sa pravnim tekovinama EU.
Sprečavanje i smanjenje bacanja hrane jedna je od značajnih mera strategije EU “od farme do trpeze” koja ima za cilj stvaranje održivih prehrambenih sistema. Evropska unija se obavezala da će do 2030. prepoloviti bacanje hrane po glavi stanovnika na maloprodajnom i potrošačkom nivou, koje sada iznosi 173 kilograma po stanovniku godišnje.
Stoga je u maju 2018. godine usvojena revidirana Okvirna direktiva o otpadu koja zahteva od država članica da smanje rasipanje hrane u svakoj fazi lanca snabdevanja hranom. Direktiva propisuje obaveze država članica da pripreme programe za prevenciju rasipanja hrane, kao i obezbede preraspodelu viška hrane za ljudsku ishranu. Fokus prevencije treba da bude ograničavanje stvaranja viška hrane u svakoj fazi lanca snabdevanja hranom (proizvodnja, prerada, distribucija i potrošnja). Ako se to ne može postići, najbolja destinacija za viškove hrane jeste da se ona preraspodeli za ljudsku ishranu tamo gde je to bezbedno.
Evropska komisija je izmenila pravila EU o higijeni hrane kako bi postavila određene zahteve za promovisanje i olakšanje doniranja hrane, istovremeno garantujući njenu bezbednost za potrošače. Revidirane su Uredba 852/2004 o higijeni prehrambenih proizvoda, koja u novom poglavlju govori o tome kako se primenjuju datumi „upotrebe do” i „upotrebljivo do” u kontekstu preraspodele hrane, kao i Uredba 853/2004 o specifičnim higijenskim zahtevima za hranu životinjskog porekla, koja sada omogućuje zamrzavanje mesa u maloprodaji pod određenim uslovima, kako bi se bezbedno preraspodelilo bankama hrane i drugim dobrotvornim organizacijama. U junu 2020. Evropska komisija je donela i Smernice EU za donacije hrane.
U Srbiji se godišnje baci oko 247.000 tona hrane, što je oko 30-40 kilograma po stanovniku. Savet za filantropiju Vlade Republike Srbije je 2019. godine formirao Radnu grupu za unapređenje zakonskog okvira za donaciju viškova hrane, koja je izradila nacrt Pravilnika o doniranju hrane. Kao deo rezultata projekta sprovedenog uz podršku GIZ-a izrađen je Vodič za pravilno upravljanje otpadom od hrane za sektor ugostiteljskih usluga i druge komercijalne i javne subjekte koji proizvode otpad od hrane kroz svoj rad.
Kako bi se definisao predlog politike u ovoj oblasti, PLAC III projekat pružio je ekspertsku podršku Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede u izradi analize nedostataka pravnog okvira u Srbiji u odnosu na relevantno zakonodavstvo EU, kao i predloga politike o doniranju hrane. Na radionici održanoj 12. decembra, ekspertkinja Marija Batinić Sermek predstavila je rezultate analize, rekavši, izmedju ostalog, da ne postoji samostalni planski dokument za prevenciju bacanja hrane.
Kao primere najbolje prakse iz EU, ona je prikazala kakva je politika prevencije bacanja hrane i doniranja hrane u Italiji,
Francuskoj i Hrvatskoj. Kao preporuke za Srbiju, Batinić Sermek je navela da je potrebno odrediti jedno nadležno telo i usvojiti nacionalnu strategiju sprečavanja kojom će biti dodeljene uloge za implementaciju. Potrebno je razviti sistem merenja količine otpada od hrane prema metodologiji EU i definisati način praćenja količine donirane hrane. Preporuka je da se definiše zakonodavni okvir za doniranje hrane i harmonizuje set horizontalnih pravnih akata u vezi sa doniranjem hrane (rokovi trajanja, označavanje, smrzavanje donirane hrane, rok trajanja jaja). Preporuka je i da se doniranje hrane oslobodi plaćanja PDV-a.
Na radionici su učestvovali predstavnici Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede.
Relevantno zakonodavstvo EU:
- Uredba 852/2004 o higijeni prehrambenih proizvoda (Aneks II)
- Uredba 853/2004 o specifičnim higijenskim zahtevima za hranu životinjskog porekla (Aneks III)
- Smernice EU za donacije hrane (Obaveštenje Komisije – smernice EU za doniranje hrane)
- Okvirna direktiva o otpadu 2008/98/EC
Foto galerija:
Najnovije
Obaveštenje
9. april 2024.
Objavljena četvrta projektna brošura
29. mart 2024.
Održan poslednji sastanak Upravnog odbora projekta
28. mart 2024.
Pregovaračka poglavlja
- Poglavlje 1: Slobodno kretanje roba
- Poglavlje 3: Pravo poslovnog nastanjivanja i sloboda pružanja usluga
- Poglavlje 8: Konkurencija
- Poglavlje 9: Finansijske usluge
- Poglavlje 10: Informaciono društvo i mediji
- Poglavlje 11: Poljoprivreda i ruralni razvoj
- Poglavlje 12: Bezbednost hrane, veterinarska i fitosanitarna politika
- Poglavlje 13: Ribarstvo
- Poglavlje 15: Energetika
- Poglavlje 16: Porezi
- Poglavlje 27: Životna sredina
- Poglavlje 28: Zaštita potrošača i zaštita zdravlja
- Poglavlje 32: Finansijski nadzor
- Poglavlje 33: Finansijske i budžetske odredbe