PLAC III: Cilj je ubrzanje procesa evropskih integracija Srbije
Na konferenciji održanoj u Narodnoj banci Srbije zvanično je danas u Beogradu predstavljen EU IPA projekat Pravna podrška pregovorima – PLAC III, čija će realizacija doprineti harmonizaciji nacionalnog zakonodavstva sa pravnim tekovinama EU. Vođa projektnog tima Andrej Engelman, predstavio je projekat koji će trajati do jula 2021. godine, u vrednosti od 2,76 miliona evra.
Dva glavna korisnika projekta su Ministarstvo za evropske integracije i Pregovarački tim Republike Srbije za vođenje pregovora o pristupanju Republike Srbije Evropskoj uniji. Korisnici su i ministarstva i institucije iz 11 pregovaračkih poglavlja obuhvaćenih projektom.
PLAC III projekat će pružati podršku Vladi Srbije tokom procesa harmonizacije nacionalnog zakonodavstva sa pravnim tekovinama EU pre svega kroz angažovanje stručne pomoći zaunapređenje postojećeg i izradi novog zakonodavstva, kao i za jačanje kapaciteta institucija nadležnih za vođenje pregovora sa EU. Osnovni cilj projekta jeste postizanje visokog nivoa usklađenosti nacionalnog zakonodavstva sa pravnim tekovinama EU i uspešna primena tih propisa
Svakog dana pet (uglavnom) stranih eksperata radiće u Srbiji
Prema rečima Engelmana, kroz PLAC III će u proseku “svakog dana u Srbiji biti angažovano pet stranih eksperata” koji će pomagati u različitim područjima. Ono što je posebno u projektu, rekao je on, jeste pružanje pomoći u svim područjima pregovaračkog procesa Srbije sa EU, “popunjavanje rupa” tamo gde je potrebno kao i fleksibilnost, odnosno prilagođavanje potrebama procesa.
“Mi ćemo biti što fleksibilniji, ali drugi deo ide u politiku. Mi pomažemo u pripremi zakona, ali to mora da bude usvojeno u vladi i skupštini – neophodna je politička podrška”, rekao je Engelman i dodao da ne sumnja da će to biti tako jer “već postoji visoki nivo postignuća”.
On je istakao i da postoji veliki stepen saglasnosti PLAC tima i korisničkih institucija. Dodao je da se, kako bi se postigli najbolji rezultati, predviđjaju različiti pristupi po poglavljima.Krajnji cilj je, istakao je Engelman, bolji život građana Srbije: “Cilj projekta je da se ubrza proces (evrointegracije), da se Srbija što brže pribiližava EU i, što je još važnije, da se pomaganjem Srbiji dostignu standardi EU i poboljša svakodnevni život građana“.
Štamcar: Proces usklađivanja sada je zahtevniji
Zamenica šefa Delegacije EU u Srbiji Mateja Norčič Štamcar istakla je da je proces usklađjivanja sa pravnim tekovinama EU danas zahtevniji nego u vreme kada je Slovenija ulazila u Uniju, jer je mnogo toga u međuvremenu promenjeno.
„Mi pozdravljamo snažnu posvećenost Vlade Republike Srbije usklađivanju propisa i primeni pravnih tekovina kako Srbija odmiče na svom putu ka članstvu u EU. I same pravne tekovine, takozvani acquis, postale su sve kompleksnije i sve veći izazov budućim pristupanjima u EU, a i broj članica se promenio“, rekla je ona. Prema njenim rečima, Srbija mora da stvori neophodne strukture za sprovođenje zakona, proces usklađivanja treba da bude transparentniji, a primena i praćenje propisa unapređeni.
Štamcar je istakla da je PLAC III peti po redu projekat podrške Srbiji u procesu EU integracijai treći finansiran IPA sredstvima. U proteklih 10 godina, Srbija je dobila dve milijarde bespovratnih sredstava EU i četiri milijarde povoljnih kredita Evropske investicione banke, rekla je ona i dodala da je PLAC projekat deo te pomoći.
„Srbija je ušla u vrlo zahtevnu fazu pregovora u kojoj se najveći deo dešava kod kuće. Mnogo je posla pred nama, ali će se sav trud isplatiti, jer će građani Srbije imati veliku korist, od mobilnosti na tržištu rada, preko priznavanja kvalifikacija, pristupa javnim nabavkama… do veće bezbednosti hrane, čistijeg vazduha i vode i upravljanja otpadom“, rekla je Norčič Štamcar.
Miščević: PLAC je pravi format
Šefica Pregovaračkog tima Tanja Miščević ocenila je da je PLAC „jedan od retkih projekata gde nijedna strana nije imala zamerke“ i dodala da činjenica da se projekat obnavlja pokazuje da je pronađen „pravi format“. Ona je kao posebno važan posao u ovom trenutku navela rad na poglavljima 8, 15 i 12, kao i poglavlje 28.
„Proces hamonizacije se sastoji iz tri dela – usvajanje zakonodavstva, i to je najlakši deo, lako je napisati zakon; drugi deo, implementacija, nešto je malo teži, jer to znači kreirati institucije. Tu dobro stojimo“, rekla je ona. Ostali deo implementacije, a to znači kapaciteti institicija, je posao koji moramo da uradimo, dodala je.
„Treći deo je primena, a to znači da svako pravo nastalo iz usvojenog zakona treba da bude pravo na koje se ja (građanin) mogu pozvati pred nacionalnim sudovima. To je tek pred nama“, rekla je Miščević.
Prema njenim rečima, „to je jedan od razloga zašto posao pregovora ulazi u mnogo značajniju i težu fazu, koje smo mi apsolutno svesni“.
„Mi govorimo o pravljenju jasne mape puta kako ćemo otvorena poglavlja, nadam se u nekoj ne tako dalekoj budućnosti, i zatvoriti. U sklopu toga je upravo i plan aktivnosti koji je PLAC III napravio“, zaključila je Miščević.
Ateljević: Naša administracija spremna da napredujemo
Savetnik ministra za evropske integracije Vladimir Ateljević ukazao je da PLAC u nekom projektnom formatu traje već više od 17 godina. On je izrazio zadovoljstvo što je kao prioritet sada određeno 11 pregovaračkih poglavlja, među kojima su neka od najvažnijih, kao i zbog toga što je plan rada fleksibilan. „To je jedna od najvećih prednosti ovog projekta, nema konačnosti u određivanju poglavlja, već je uvek moguće fleksibilno i prema potrebama odgovarati na ono što su najaktuelniji momenti ili trendovi u ovom procesu“, rekao je on.
“Mislim da imamo dobar plan (rada projekta). Plan pokazuje da je naša administracija više nego spremna da napredujemo”, dodao je Ateljević.
On je istakao da su u poglavljima, gde nema prelaznih merila, pregovaračke pozicije pripremljene, a takođe se radi i na ispunjavanju merila za zatvaranje u poglavljima koja su već otvorena.
„Važno je da rezultati našeg rada budu što prisutniji u svim aktima i pregovaračkim dokumentima“, zaključio je Ateljević.
Preuzmite prezentaciju:
Foto galerija
Najnovije
Obaveštenje
9. april 2024.
Objavljena četvrta projektna brošura
29. mart 2024.
Održan poslednji sastanak Upravnog odbora projekta
28. mart 2024.
Pregovaračka poglavlja
- Poglavlje 1: Slobodno kretanje roba
- Poglavlje 3: Pravo poslovnog nastanjivanja i sloboda pružanja usluga
- Poglavlje 8: Konkurencija
- Poglavlje 9: Finansijske usluge
- Poglavlje 10: Informaciono društvo i mediji
- Poglavlje 11: Poljoprivreda i ruralni razvoj
- Poglavlje 12: Bezbednost hrane, veterinarska i fitosanitarna politika
- Poglavlje 13: Ribarstvo
- Poglavlje 15: Energetika
- Poglavlje 16: Porezi
- Poglavlje 27: Životna sredina
- Poglavlje 28: Zaštita potrošača i zaštita zdravlja
- Poglavlje 32: Finansijski nadzor
- Poglavlje 33: Finansijske i budžetske odredbe