Usklađivanje zakonodavstva sa Uredbom EU o trgovini divljim živim vrstama
PLAC III projekat pružio je podršku Ministarstvu zaštite životne sredine u usklađivanju zakonodavnog okvira o trgovini divljim živim vrstama sa poslednjim izmenama pravnih tekovina EU.
Izveštaj o napretku Evropske komisije za Srbiju za 2022. godinu navodi da je usklađivanje sa pravnim tekovinama Unije u oblasti zaštite prirode umereno, kao i da su institucionalni i ljudski kapaciteti na nacionalnom i lokalnom nivou i dalje slabi, posebno u pogledu sprovođenja zakona i trgovine divljim životinjama.
Promet divljači u Srbiji regulisan je okvirnim Zakonom o zaštiti životne sredine, Zakonom o zaštiti prirode, kao i relevantnim podzakonskim i drugim sektorskim zakonima. Srbija je 2001. godine ratifikovala Konvenciju o međunarodnoj trgovini ugroženim vrstama divlje faune i flore (CITES Konvencija) i postepeno usvajala nacionalno zakonodavstvo u skladu sa osnovnim odredbama, čime se obezbeđuje sprovođenje glavnih odredbi CITES konvencije.
Izmenama i dopunama Zakona o zaštiti prirode i Zakona o zaštiti životne sredine iz 2016. godine omogućena je primena CITES konvencije i Uredbe (EZ) 338/97 o zaštiti vrsta divlje faune i flore regulisanjem njihove trgovine (Uredba EU o trgovini divljim živim vrstama).
Ministarstvo zaštite životne sredine (Grupa za implementaciju CITES konvencije) je nadležno za sve zadatke Uprave CITES-a. Inspekcija za zaštitu životne sredine u okviru tog Ministarstva vrši kontrole i praćenje zakonitosti svojine, uzgoja i domaćeg prometa primeraka zaštićenih vrsta, i pruža podršku drugim organima za graničnu kontrolu i praćenje prilikom kontrola prekograničnog kretanja.
Nacionalno zakonodavstvo je usklađeno sa Uredbom EU o trgovini divljim živim vrstama osim u oblastima koje su izmenjene implementacionim propisima Evropske komisije. Izmene i dopune Uredbe su česte, pa je potrebno ažurirati domaće zakonodavstvo.
Ekspert PLAC III projekta je zajedno sa nadležnim ministarstvom radio na proceni uskladjenosti zakonodavstva sa tekovinama EU, ali i u proceni institucionalnih kapaciteta neophodnih za primenu zahteva Uredbe o trgovini divljim živim vrstama, kao i izradi izmena zakonskog okvira kako bi se postigla puna usklađenost sa Uredbom 338/97.
Projektni ekspert Robert Silig je na radionici održanoj 14.decembra predstavio izveštaj o analizi pravnih praznina, kao i procenu institucionalnioh kapaciteta. On je takođe predstavio predlog izmena i dopuna Zakona o zaštiti prirode, kao i predlog izmena dva postojeća pravilnika. To su izmene Pravilnika o prekograničnom kretanju i prometu zaštićenih vrsta, kao i izmene Pravilnika o uslovima držanja, obeležavanja i evidentiranja divljači u zatočeništvu, u skladu sa poslednjim izmenama Uredbe EU o trgovini divljim životinjama.
Radionici su prisustvovali predstavnici Ministarstva zaštite životne sredine. Diskusiju o predloženim rešenjima moderirao je predstavnik Ministarstva Vladimir Jacović.
Relevantno zakonodavstvo EU:
- Uredba (EC) 338/97 o zaštiti vrsta divlje faune i flore regulisanjem njihove trgovine
Najnovije
Obaveštenje
9. april 2024.
Objavljena četvrta projektna brošura
29. mart 2024.
Održan poslednji sastanak Upravnog odbora projekta
28. mart 2024.
Pregovaračka poglavlja
- Poglavlje 1: Slobodno kretanje roba
- Poglavlje 3: Pravo poslovnog nastanjivanja i sloboda pružanja usluga
- Poglavlje 8: Konkurencija
- Poglavlje 9: Finansijske usluge
- Poglavlje 10: Informaciono društvo i mediji
- Poglavlje 11: Poljoprivreda i ruralni razvoj
- Poglavlje 12: Bezbednost hrane, veterinarska i fitosanitarna politika
- Poglavlje 13: Ribarstvo
- Poglavlje 15: Energetika
- Poglavlje 16: Porezi
- Poglavlje 27: Životna sredina
- Poglavlje 28: Zaštita potrošača i zaštita zdravlja
- Poglavlje 32: Finansijski nadzor
- Poglavlje 33: Finansijske i budžetske odredbe