Poglavlje 12: implementacija programa praćenja materijala u kontaktu sa hranom
PLAC III projekat je pružio pomoć Ministarstvu zdravlja Srbije u izradi zakonske regulative i vodiča koji će odrediti sprovođenje programa praćenja materijala i predmeta namenjenih da dođu u kontakt sa hranom i proizvodima opšte upotrebe u skladu sa procenom rizika, kategorijom proizvoda koji se prate i izvorima finansiranja.
Projektna aktivnost spada u oblast Pregovaračkog poglavlja 12. Republika Srbija se intenzivno priprema za pregovore sa EU u vezi sa ovim poglavljem.
Zahtevi EU o materijalima i predmetima namenjenim da dođu u kontakt sa hranom regulisani su Uredbom (EU) 1935/2004 i Uredbom Komisije (EC) 2023/2006. Konkretno, Uredba (EU) 1935/2004 utvrđuje zajednička pravila za materijale za pakovanje i predmete kao što su boce i kontejneri, koji dolaze ili mogu doći u kontakt sa hranom, bilo direktno ili indirektno. Nastoji da zaštiti zdravlje ljudi i interese potrošača, kao i da obezbedi da se korišćeni proizvodi mogu prodavati bilo gde u Evropskom ekonomskom prostoru. Uredba Komisije (EC) 2023/2006 postavlja pravila o dobroj proizvođačkoj praksi za materijale i predmete koji dolaze u kontakt sa hranom. Celokupni sistem praćenja bezbednosti proizvoda u državama članicama EU mora da bude usklađen sa relevantnim opštim zahtevima za bezbednost proizvoda koji su navedeni u Poglavlju 28 (Zaštita potošača i zdravlja).
U Srbiji je oblast materijala i predmeta u kontaktu sa hranom regulisana Zakonom o bezbednosti hrane i Zakonom o predmetima opšte upotrebe, koji predstavljaju osnovu za usklađivanje sa relevantnim pravnim tekovinama Unije. Prema Izveštaju Evropske komisije iz 2021. Srbija bi, između ostalog, trebalo da dosledno primenjuje i unapređuje sanitarne kontrole na granicama zasnovane na pristupu procene rizika. Ministarstvo zdravlja je nadležno za donošenje Programa monitoringa u oblasti materijala i predmeta koji dolaze u kontakt sa hranom.
Ekspert PLAC III projekta Rejmond O’Rurk predstavio je rezultate svog rada na radionici održanoj u Beogradu 10. Maja 2022. godine. On je sa predstavnicima Ministarstva zdravlja razgovarao o programu monitoringa i prezentovao nacrte dva podzakonska akta koja su usklađena sa pravnim tekovinama Unije – nacrt Pravilnika o sprovođenju programa monitoringa proizvoda opšte upotrebe i materijala i predmeta namenjenih za kontakt sa hranom za svaku godinu u skladu sa pristupom zasnovanim na riziku i nacrt Vodiča koji će odrediti sprovođenje Programa praćenja. Nacrt Vodiča je obuhvatio broj uzoraka i parametara, kao i kategorije proizvoda koji se prate na unutrašnjem tržištu i izvore finansiranja za tu svrhu u skladu sa zahtevima relevantnih pravnih tekovina EU.
Pravilnik treba da dopuni napore Srbije da svoj opšti sistem praćenja bezbednosti proizvoda uskladi sa zahtevima Poglavlja 28 u vezi sa dečjim igračkama, proizvodima za ličnu higijenu, proizvodima za negu lica i tela, proizvodima za čišćenje, kao i derivatima duvana.
Radionici su prisustvovali predstavnici Ministarstva zdravlja.
Foto galerija
Najnovije
Obaveštenje
9. april 2024.
Objavljena četvrta projektna brošura
29. mart 2024.
Održan poslednji sastanak Upravnog odbora projekta
28. mart 2024.
Pregovaračka poglavlja
- Poglavlje 1: Slobodno kretanje roba
- Poglavlje 3: Pravo poslovnog nastanjivanja i sloboda pružanja usluga
- Poglavlje 8: Konkurencija
- Poglavlje 9: Finansijske usluge
- Poglavlje 10: Informaciono društvo i mediji
- Poglavlje 11: Poljoprivreda i ruralni razvoj
- Poglavlje 12: Bezbednost hrane, veterinarska i fitosanitarna politika
- Poglavlje 13: Ribarstvo
- Poglavlje 15: Energetika
- Poglavlje 16: Porezi
- Poglavlje 27: Životna sredina
- Poglavlje 28: Zaštita potrošača i zaštita zdravlja
- Poglavlje 32: Finansijski nadzor
- Poglavlje 33: Finansijske i budžetske odredbe